Místo cukru rostlinka stévie

12. ledna 2013 v 12:51 |  Zdravý životní styl
Stévie je rostlinka dorůstající do výšky zhruba 70 cm, která si poslední dobou nachází oblibu u stále více lidí. Je vyjímečná hlavně pro své sladící účinky: její lístky jsou 300x sladší než cukr a neobsahují žádné kalorie! Je tedy vhodná pro obézní lidi a pro diabetiky. Mimo jiné taky samozřejmě nekazí zuby.
Jako první byla tato rostlina využívána v Brazílii kmenem Guarání, kde byla používána na sladění čaje maté, ale i k léčení.


Co tedy stévie konkrétně obsahuje? Podívejme se na to zde:
Steviol C20 H30O3
SteviosidC38H60O18
Rebaudiosid A C44H70O23
Rebaudiosid B C38H60O18
Rebaudiosid C C44H70O22
Rebaudiosid D C50H80O28
Rebaudiosid E C44H70O23
Rebaudiosid F C43H68O22
Dulcosid A C38H60O17
Rubusosid C32H50O13
Steviolbiosid C32H50O13
vitamíny A, C, E, K, P
třísloviny
beta - karoten
prvky jako fosfor, hořčík, vápník, chrom, selen, křemík
vlákninu
rozpustitelný chlórofyl a xantofyl
riboflavin (pro informaci to je sloučenina vitamínu B2, vitamínu G, ovoflavin a laktoflavin) podporuje tvorbu krve, podporuje správné fungování mozku, celého nervového systému a metabolizmu
Zdroj obsahu stévie: stevis.cz

Stévii si můžete zakoupit jako prášek, který nasypete například do čaje či kytku, kterou si budete sami pěstovat, tohle je na vás, ale ještě jedno malé upozornění: Možná jste jako hodně lidí nadšeni z toho, že firma Kofola uvedla na trh nápoj se stévií místo cukru. Tento krok se zdá být jako milý pro spotřebitele, avšak opak je pravdou. Kromě stévie totiž Kofola bez cukru obsahuje i umělá sladidla, konkrétně to nejhorší, co může být a to je aspartam a acesulfam K.
Tím to ale rozhodně nekončí, stejnojmená firma totiž začala přidávat stévii i do dětského nápoje Jupík a opět by tento krok s nadšením opěvován a chválen, jenomže i toto dětské pití obsahuje aspartam, takže pozor na to a dětem dejte raději třeba čaj slazený stévií. Samozřejmě stévii nemusíte přidávat jen do čaje, ale například i do cukroví a všude, kde je potřeba trošku přisladit.
Pokud máte i vy nějaké zkušenosti se stévií, určitě se o ně podělte v komentářích:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 - monika - - monika - | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 13:11 | Reagovat

ahoj, máš u mě tu klikačku:
http://monika-graphic.blog.cz/1301/klikacka-pro-glammie-blog-cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.