Bezdomovci

11. února 2013 v 17:38 |  Zamyšlení
Tumblr_meemjsjzhn1rexxi5o1_1280_largeBezdomovci jsou fenomén dnešní doby. Když se podíváte na nějaké veřejnější místo, tak vidíte aspoň jednoho. Spousta lidí je odsuzuje, že nemají byt jenom kvůli tomu, že moc pijou nebo fetujou a tak dále, ale nemusí to být vždy tak. Možná za to nemůžou ani oni sami. Co když je manželka vyhodila z bytu, děti se na ně vykašlaly a nikoho jiného neměli? Potom se uchylují všude, kde mohou mít aspoň trochu střechy nad hlavou. Třeba pod most, do podchodů a na různá jiná veřejná místa. Někteří mají to štěstí, že mají dost peněz na ubytovnu anebo jdou do nějakého centra, aby jim pomohli.


Bezdomovec ani nemusí vypadat jako nějaký špinavý a zapáchající člověk s otrhaným šatstvem, ale jako slušně vyhlížející člověk. Znala jsem člověka, který měl asi 20 korun na den, jelikož byl hodně zadlužený, ale měl byt (nějaký propůjčený) a byl moc hodný. Měl také vysokou školu, jenže se nedokázal uplatnit, tak nadělal dluhy a z bludného kruhu se jen tak snadno nedostanete. Není dobré takové lidi odsuzovat. Mají to už tak dost těžké a někdo jim k tomu ještě přidá...
Pokud Vás bezdomovec nijak neobtěžuje, tak proč ho nenechat žít? Proč mu říkat věty typu "Ježiš, fuj"?
Někteří bezdomovci se ještě trochu drží, ale jiným někdy nezbývá nic jiného než žebrat. Je to smutné, ale hodně lidí toho využívá. Například jsem jednou viděla jednu romku s dítětem, jak se zrovna usazují na chodník. Její dítě mělo tašku, ve které drobásky jen cinkaly. Nic neříkala, jen seděla a v ruce držela papír, který jsem sice nepřečetla celý, ale bylo tam dosti špatně a nepravopisně napsáno něco o jejich hrozném životě. Dala jsem jim dvacet korun, zželelo se mi jich.
Nálada z dobrého skutku mě přešla, když jsem je jednou viděla v McDonaldu. Početná rodina vypadala dost spokojeně, asi z dobře "vydělaných" peněz. Každopádně rozhodně nebyly tak na dně, jak popisovaly. Od té doby bych peníze dala jen někomu, kdo mě nějak oslní. Třeba když dobře umí na něco hrát, ale někomu, kdo jenom sedí a čeká než se mu peníze samy nasypou do mističky, na to už vážně nemám. A co vy? Jaký máte názor na bezdomovce nebo žebráky?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | Web | 11. února 2013 v 17:54 | Reagovat

Mayslím, že škatulkování nikam nevede, někdo to dělá jako dobrý byznys, třeba znám jeden případ kdy má jeden chlapík invalidní důchod kvůli vnitřní nemoci, ale z nudy a na přilepšení si nasadí černé brýle, vezme slepeckou hůl a žebrá za den si vyžebrá kolem tisícovky :)) ale jsou i případy kdy ten člověk chce být bezdomovce.. ale to už jsou poruchy osobnosti.. tak jak v každé skupině tak i tady jsou různé možnosti :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.